Ekorada na tento měsíc: Pomozte ptákům, je ten pravý čas

Také se těšíte na jaro, na cvrlikání zvonků, na zpěv pěnkav či na noční soví houkání? Ornitologové však podávají varovné důkazy o zmenšení populací dříve běžných druhů ptáků – strnadů, břehulí, rehků, kavek a mnohých dalších. Můžete proto ptákům pomoci nabídkou bydlení  – vytvořte jim budku nebo jiné útočiště u vás na zahradě, v parku, či na mezi za obcí. Určitě to ocení. Ke konci zimy je ten pravý čas ptačí bydlení připravit.

 

Na co si dát pozor?

Nevhodné budky mohou ptáky ohrozit, pokud je např. neochrání před predátory apod. Chcete-li podpořit druhy hnízdící přirozeně v dutinách (sýkory, brhlíci, pěnkavy, zvonci aj.), pořiďte jim správný typ budky či ponechte stát starý strom s dutinami.

Vhodné budky můžete zakoupit již hotové, anebo sami vyrobit podle vhodného návodu. Zakoupit je můžete v obchodě ČSOP Vlašim, návod vám zdarma zašleme, pokud nám napíšete e-mail.

Existují i další možnosti, mnohdy snazší. Zdaleka ne všechny ptačí druhy hnízdí v budkách. Ponechte ptáků klidné útočiště na zahradě s hromadou starých větví. I to je velice užitečné.

Ptákům pomůžeme, pokud budeme zahrady, parky, lesy (apod.) obhospodařovat tak, aby zde ptáci nalezli dostatek potravy, úkrytů i hnízdních možností. Škodí jim příliš udržovaná prostranství, výsadba nepůvodních druhů rostlin, které nenabízí jedlé plody, rušením v době hnízdění či užívání pesticidů.

Pomoci můžete rovněž vybudováním pítka, výsadbou zde původních druhů keřů, přikrmováním v zimě apod. Specifické potřeby jednotlivých druhů s vámi můžeme konzultovat v ekoporadně ČSOP Vlašim.

Ptáky nepřímo podpoříte nákupem biopotravin (podporujeme tak šetrné formy zemědělství) a výrobků ze dřeva označeného logem FSC (pochází z lesů, kde se doupné stromy nechávají přirozenému stárnutí).

Školy mohou využít projekty www.ptacionline.cz, www.ornita.cz, či vytvářet vlastní výukové hodiny zaměřené na ptáky samostatně či s podporou ekoporadny ČSOP Vlašim.

Obce, firmy a další instituce mohou snížit zbytečné zraňování a úhyn ptactva, a podpořit jejich výskyt. Dávají tak rovněž najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.

Další informace a návody najdete adrese www.cso.cz, priroda-zahrada.cz, www.zivotnazahrade.cz, nebo se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim na adrese www.podblanickeekocentrum.cz .

 

Pomůžete ptákům přežít a vyvést potomstvo? Odvděčí se vám nejen svou milou přítomností a zpěvem. Pomáhají nám a patří do naší krajiny.

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na